Beslenme Rutininin Yeni Adayı

722 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı beslenme aslında oldukça geniş ve gelişmeye de çok müsait bir dünya. Her geçen gün yepyeni bilgiler, hatta gıdalar karşımıza çıkıyor. Bu sefer odak noktamıza aldığımız yeni bir sebze var ki, muhtemelen adını bile hiç duymamış olabilirsiniz. Başlangıçta Meksika’da yetişen ve şimdilerde sınırlarını Asya’ya kadar genişleten Jicama, Meksika turpu, shankhalu, kesaur veya mishrikand gibi isimlerle de tanınıyor. Tat açısından bakıldığında ise tatlı patates ile elma arasında bir lezzete sahip.

Öne çıkan faydaları

Bağırsaktaki dost bakterileri besleyen prebiyotik lif içeriği yüksek olan Jicama, vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılama açısından da yeterli. Folat, potasyum ve magnezyum dahil olmak üzere birçok önemli vitamin ve mineral içerirken, hem düşük kalorili hem de su bakımından yüksek bir sebze. Aynı zamanda E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar da içeriyor.

Nasıl tüketilir?

Söz konusu beslenme rutinine nasıl dahil edilebileceği olduğunda bütünsel beslenme uzmanı ve sağlık eğitimcisi Mona Sharma’nın bazı önerileri mevcut. Limon ya da deniz tuzu ekleyerek çiğ olarak tüketilebileceği gibi gevrek ve tatlı tadıyla salatalarda da değerlendirmek mümkün. Üstelik sağlıklı beslenmeye karar vermiş hemen hemen herkesin rutinlerine eklediği smoothie’lere de jicama dokunuşu katılabiliyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık