Ekinezya Çayı Faydaları

981 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Ekinezya çayı hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce ekinezya nedir kısaca açıklamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Ekinezya (Echinacea purpurea) papatyagiller familyasına ait olup, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen ve birçok çeşidi bulunan, mor renginden dolayı lavantayı andıran orta kısmı dikenli bir kır bitkisidir.

Ekinezya Bitkisi

Avrupalıların, yüzyıllar öncesinde bu bitkinin en az 3 türünü tıbbı tedavi amacıyla kullandıkları bilinmektedir.

Ekinezya bitkisinin çiçekleri, yaprakları, gövde ve köklerinin faydaları uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getirilmektedir. Ekinezya bitkisi, başta çay olmak üzere kapsül, tablet ve tendür olarak da birçok insan tarafından kullanılmaktadır.

Ekinezya Çayının Faydaları

Ekinezya çayının faydaları oldukça fazladır. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca bu hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da bilinmektedir.

Ekinezya Çayının Faydaları

Çok güçlü bir antioksidan olduğu için kansere karşı koruyucudur.
Boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Akciğeri temizler. Gargara şeklinde uygulanıp, boğaz yollarında oluşan tahribatı yok eder.
Antiviral ve antimikrobiyal etkisi vardır. Bu sayede vücutta bulunan çeşitli mikrop ve virüslere karşı savaşır. Antiseptik özelliğe sahip olması da bu mikropların öldürülüp, vücudun sağlıklı bir hale getirilmesini sağlar.
Antifungal etkisine sahip ekinezya bitki çayı, vücuttaki herpes virüsü ve kandida mantarını iyileştirme yönünde olumlu etkileri vardır.
Cilt hastalıklarına ve deri üzerindeki yaralara iyi gelir.
Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarını giderme hususunda oldukça faydalıdır.
Ekinezya çayı faydaları arasında son olarak değinmek istediğim bir diğer önemli husus ise, kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesidir. Yine kronik yorgunluk ve halsizlik şikayetleri olanlar üzerinde de son derece etkilidir.

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya bitki çayı kullanacak kişiler bazı hususlara dikkat etmelidir. Özellikle multipl skleroz (MS) ve cinsel yolla buluşan AIDS, HIV ve Frengi gibi rahatsızlıkları bulunanlar, bağışıklık sistemi problemi olan kişiler kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

Yine ekinezya bitkisi papatyagiller familyasından bir bitki olduğu için papatya ve benzeri çiçeklere karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Zararları konusunda sık görülen yan etkileri ise baş dönmesi ve buna bağlı bayılmalar, mide bulantısı gibi reaksiyonlardır.

Hamilelikte Ekinezya Bitki Çayı İçilir Mi?

Bitki çayları genel itibariyle faydalı içeceklerdir. Fakat hamilelikte bu tür bitki çayları anneye olmasa bile bebeğe zararlı olabilmektedir. Hamileyken ekinezya çayı tüketimi tamamen doktor kontrolünde ve belirtilen ölçülerde içilmelidir.

Gebelikte bu çayın tüketimi ile alakalı yeterli derecede bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden uzmanların önerisi hamilelik sürecinde bu tür bitki çaylarının toksit etki yapabileceğinden ve gebelik hormonlarını hızlandırdığı gerekçesi ile çok fazla kullanılmamasının daha sağlıklı olacağı yönündedir.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir

Ekinezya çayını hazırlamak için 1 su bardağı kaynatılmış sıcak su ve 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ekinezya bitkisine ihtiyaç vardır. Bitkinin çiçek, yaprak, gövde veya kök kısımları kullanılabilir.

Hazırlaması oldukça basit bu çayın tarifine geçecek olursak, 1 su bardağı kaynamış sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar ekinezya bitkisi eklenerek 7-8 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık