Mavi Işığın Zararlı Etkileri

915 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Mavi ışık nedir? Zararları nelerdir? Öncelikle bunlardan bahsedip sonrasında mavi ışığın zararlarından nasıl korunabileceğiniz konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Mavi ışığın cildi tahrip ettiği ve uzun süre ekran karşısında kalmanın verdiği zararlardan korunmak gerektiğini uzmanlarda belirtmişti. Mavi ışığın zararların nasıl korunacağınız ve mavi ışık zararlı etkileri neler konularında tüm detaylar ayrıntılarıyla konumuzda yer almaktadır. Günümüzün çok büyük bir kısmını ekranlara bakarak geçiriyoruz. Ancak ekranlardan yayılan mavi ışığın başta uykuya ve cilde olmak üzere ciddi zararları var.

Yani ekran süreniz ve kullandığınız ekranlar konusunda dikkatli olmalısınız. Bu ekranlar, hemen hemen her an iç içe olduğumuz soğuk beyaz ışık veren ekranlar. Akıllı telefonlar, tabletler, dijital ekranlar ve televizyon ekranları LED yapay ışık kaynaklarını kullanıyor.

Mavi ışığın cilde zararları nelerdir?

Mavi ışığın cildinizi tahrip etmesi için aralıksız altı saat boyunca ekranlara bakmanız gerekiyor. Bu süreyi aşarsanız, cildinizdeki serbest radikal oluşumu artıyor; kolajen ve elastin lif kaybı yaşanıyor, cilt erken yaşlanmaya yatkın hale geliyor. İnce kırışıklıklar daha hızlı oluşmaya başlıyor. Ayrıca mavi ışık cildi strese sokarak hücre hasarına da yol açıyor.

Mavi ışıktan korunma yöntemleri nelerdir?

Evin içinde de güneş kremi ya da koruyucu içeren ürünler kullanmanız mavi ışıktan korunmanız için bir numaralı kural. Ancak bu güneş kreminin üzerinde “UVA, UVB, HEV ve kızılötesi dalga boylarına karşı koruyucudur” ibaresinin bulunuyor olması gerekiyor. Antioksidan bakımından zengin cilt bakımı ürünleri kullanın. Özellikle E ve C vitaminli serumlar mavi ışığın cilde etkilerini minimize etmeye yardımcı oluyor.

Diğer taraftan hyalüronik asit içeren kremler, cildin bariyer sistemi için gerekli olan keratinositleri korumaya destek oluyor. Düzenli uyku, mavi ışığın zararlarını azaltmaya yardımcı olur. Diğer taraftan cildin kendini en iyi uyku sırasında onardığını da hatırlatıyoruz. Akıllı telefonunuza mavi ışığı bloke eden mobil uygulamaları indirebilir, bilgisayarınızda da bu amaca hizmet edecek filtre uygulamaları kullanabilirsiniz.s

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık