Minimalist Yaşam Nedir?

899 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Minimalist yaşam son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve herkes tarafından oldukça fazla tercih edilmekte olan bir yaşam tarzıdır. Dekoratif olarakta ilginilmesi gereken bir konu olan minimalist yaşam, mümkün olan en ufak alanda en başarılı şekilde kullanımı sağlamaktır. Bir nevi görselliğin yanında işlevsel olarakta kullanışlığa önem veren bir konudur. Minimalist bir yaşam tarzını benimsemek için mutlaka özgürlüğü benimseyen ve ufak alanlarda bile tüm işlerini halledebilecek şekilde eşyalarını konumlandırabilen kişiler olmalısınız. Minimalizm özgürlüğü hissetmenizde size yardımcı olacak, önemli şeyler yapmanızı etkileyen dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgemenizi sağlayacak bir yaşam biçimidir.

Daha basit şekilde anlatırsak; minimalizm insanların eşyalara ve sahip olduğu somut nesnelere çok fazla değer vermesinden dolayı ortaya çıkmış bir tanım. Maddi nesnelere olan bağı en aza indirgeyerek, manevi duygulara, ilişkilere, sağlığa, tutkulara, kişisel gelişime daha fazla yönelerek bu kararları bilinçli olarak vermeye izin verir.

Yani minimalistler mutluluğu nesnelerde değil, hayatın kendisinde ararlar.

Minimalizm Hakkında Yanlış Bilinenler

Minimalizm hakkında genel bir yanılgı varsa o da, hayatınızdaki bütün eşyaları atmanız ve bir daha alışveriş yapmamanız. Böyle bir kural yok! Hatta bu felsefeye dair kesinlikle yapılması gereken gerçek kurallar da yok. Yani 10 tane tişört ve 2 tane pantolona sahip olmak zorunda değilsiniz.

Minimalizm herkes için farklı şekilde işler, daha az ürüne sahip olmaktan çok gerçekten ne tür şeylere önem verdiğinizin farkında olmanızı sağlamakla ilgilenir. Yani başlarken yapmanız gereken ilk şey evinizi, dergilerde gördüğünüz fotoğraflar gibi beyaz duvarlara boyayarak ve yere bir minder koyarak dekore etmek olmasın.

Minimalizme Nasıl Başlanır?

Yapmanız gereken ilk şey, kendi kurallarınızı belirlemek. Yaşam biçiminizin, hayatınızda değer verdiğiniz maddi nesnelerinve ihtiyaçlarınızın farkında olun. Daha sonra ihtiyacınız olmayan birşeyi bulun ve hayatınızdan gitmesini sağlayın. Az ve hiç aynı şeyler değildir bu ayrımın mutlaka farkına varın. Minimalizm “hiç”i savunmaz.

6 aydan uzun süredir kullanmadığınız her şeyi toparlayın. Evde durmalarının bir anlamı yok, ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz. Böylece kalabalıktan kurtularak gerçekten neye ihtiyacınız olduğunun da farkına varacaksınız.

Bazı insanlar kendilerine 3 kuralı belirler. Bir kişi için 3 bardak, 3 havlu, 3 tabak vs gibi. Daha fazlasına ihtiyaç olmadığını savunurlar. Evet bir kural yok herkes kendi kuralını belirler dedik fakat sizin için uygunsa, bu sizin de kuralınız olabilir.

Bu felsefeyi hemen benimseyemezsiniz, bunu unutmayın. Değişimi yavaş yavaş göstereceksiniz, bu yüzden sabırlı olmanız gerek. Sonucunda daha az para harcayacak ve daha fazla biriktirebileceksiniz. Bu da hayallerinizi yaşamanız için önemli bir adım olacak. İlerleyen zamanlarda bu birikimle dünyayı gezebilir, yeni bir iş kurabilir ve istediğiniz eğitimi alabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık