Para Biriktirmek için Neler Yapılmalıdır?

494 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Para biriktirmek ve borçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, size yardımcı olacak 6 işe yarar öneri sunuyoruz. “Güzel Perde” editörleri olarak gerçekten denediğimiz para biriktirme yollarını, siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Haydi, başlayalım!

Para harcama kaynaklarını tespit edin!

En çok nereye para harcıyorsunuz? Bu duruma gerçekçi yaklaşın. Her gün dışarıdan kahve içiyorsanız, bu haftada ortalama 50 lira, ayda ise 200 lira demektir. Elbette, arada bir kendinizi ödüllendirmek için kahve alabilirsiniz. Ancak, amacınız para biriktirmekse evde kahve veya çayınızı kendiniz yapın. 10 liraya bir kutu kahve alıp, ay boyunca 200 lira tasarruf edebilirsiniz.

En uygun yemeğin evdeki olduğunu bilin!

İnsanız, yemek yemeye ihtiyacımız var. Ama para biriktirmek istiyorsak, yemek masrafını düzenlememiz gerekiyor. Emin olun, dışarıda yiyeceğiniz en ucuz yemek bile, evde yapacağınız yemekten daha pahalıdır. Her gün makarna yemenizden bahsetmiyoruz. Evde, et pişirmek dahi dışarıdan daha uygun fiyatlı olur. Bunu kabullenin ve para biriktirmek için her öğünü evde yemeye gayret edin.

Yemek siparişini beklemek yerine kendiniz yapın!

Önceden, çok yorgun ve yoğun olduğumuz için internetten yemek siparişi verip en az 45 dakika gelmesini beklerdik. Elbette, paket tutarını doldurmak için fazladan yemek söylediğimiz zamanlar da olur. Sonunda ise, ay sonu gelmeden paramız biter ve en fazla harcamayı yemek siparişine verdiğimizi görürdük.

Anladık ki, yemek siparişi verip evde beklemek yerine kendimiz yapmak hem çok hızlı hem çok ekonomik oluyor. Siz de bu yolu deneyin. En basit yemeğe 30 lira vermek yerine, 30 liralık market alışverişi yapın ve günlerce yetecek kadar yemek pişirin.

Telefon tarifenizde en uygun olana geçin!

Telefon ve internet olmadan yaşayamaz hale geldik. Eskiden, bir evde bir telefon olurdu ve herkesin ihtiyacını karşılardı. Ama şimdi, evdeki herkesin telefonu var. Bu, 4 kişilik bir aile için 4 farklı fatura demektir… Öncelikle, gerçekten gerek yoksa bazı telefon hatlarını kapattırabilirsiniz. Tarifinizde, size en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin, bazı GSM şirketlerinin kampanyaları var. Belirli bir tarifeyi satın alanlara, ay boyunca ücretsiz vale hizmeti veriyor. Eğer, otoparka ihtiyacınız oluyorsa, bunu değerlendirip çok ciddi tasarruf edebilirsiniz.

Kendinize hemen bir kumbara edinin!

Çocukluğunuzu hatırlıyor musunuz? Ailemiz, bize tasarruf ve para biriktirmenin yollarını öğretmek için kumbara alırdı. Şimdi bunu yapabilirsiniz! Biriktireceğiniz parayı asla küçümsemeyin. Kendinize bir kumbara alın. Her gün 2 lira, 30 lira, 5 lira gibi paraları kumbarayı atın. Yukarıda saydığımız gibi kahve, çay, yemek masrafını düzenlerseniz zaten biriktirecek ciddi paranız olur.

Borçlarınızı zamanında ödemeye gayret edin!

Vergi, fatura, kredi kartı, senet gibi borçlarınızı zamanında ödemeye gayret edin. Çünkü, mutlaka onları ödemeniz gerekiyor. Eğer, gecikme olursa boş yere faiz ödersiniz ve borcunuz daha çok artar. Elinize para geçtikçe, borcunuzu ödeyin. Para biriktirmenin yolları olarak, kumbara almayı önermiştik. Borç ödeme tarihi gelene kadar kumbarada para biriktirebilir, strese girmeden borçlardan kurtulabilirsiniz.

Tasarruf ve para biriktirme için önerilerimiz var!

“Güzel Perde” editörleri olarak şu söze inanıyoruz: “Parasını yöneten, hayatını yönetir!” Bu yüzden, para biriktirme, doğru harcama ve tasarruf konusuna kafa yoruyoruz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık