Süper Besin Kinoa’nın Faydaları

946 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İçeriğinde 8 aminoasit ve protein açısından oldukça zengin bir besin olan kinoa faydaları yazısını sizler için kaleme aldık. Kinoa tahıl grubunda yer alır ve yüksek besin değerine sahiptir. Kinoa 3 ayrı türü vardır. Bunlar: kırmızı, siyah ve beyaz kinoa’dır.

Kinoa GDO barındırmayan tahıl grubundadır. Bir besin içeriğinde tüm aminoasitler mevcutsa tam protein kaynağı olarak adlandırılır. Bu nedenle kinoa aminoasitlere sahip olduğu için protein grubunda bulunur.

Kinao içeriğindeki aminoasitler

Fenilalalin : Fenilalalin hafıza güçlendiren, motivasyon artırıcı ve ruh haline iyi gelen aminoasittir. Sinir sisteminin çalışmasında rol alan nöre itici olan epiferin, nor epiferin ve dopamin seviyelerini yükseltir.

Arjinin : Arjinin hormon salgılanması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder.

Metionin : Metionin vücutta bulunan yağların kullanılması, parçalanması ve büyüme hormunun salgılanmasına yardım eder. Sindirim sistemine yardımcı olur.

Histidin : Histidin dokularda oluşan hasarları onarılması için önemli bir aminoasittir. Ağır metallerin vücuttan atılmasına yardım eder. Radyasyona karşı vücudu korur.

Triptofan : Triptofan melatonin ve seratonin salgılamasını sağlar. Vücut tarafından bu aminoasit sağlanmaz, dışarıdan alınarak desteklenir ve büyük öneme sahiptir.

Lösin : Lösin kemik, deri ve kas dokularının onarılmasına yardımcı olur. Yaraların iyileşmesi, kas dokusunun çökmesini önleme de ve kan şeker oranının dengelenmesine yardım eder.

Treonin : Treonin elastin ve kollajen üretiminde kullanılmaktadır, ayrıca protein dengesi korunmasında rol oynar. Karaciğer’in çalışmasını, bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

İzolösin : İzolösin vücutta açık yaralardan oluşan enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Büyüme hormonu salgılar ve kan şeker oranının dengelenmesine yardım eder.

Kinoa Faydaları Nelerdir

Sindirim sistemi

İçeriğindeki lif sayesinde sindirim sistemine yardım eder. Hazımsızlık ve kabızlık problemlerine karşı etkilidir.

Kan şekeri dengesi

Kinoa içeriğinde düşük glisemik indekse sahip besinler arasındadır. Bu nedenle düşük glisemik indeksi kan şekerini hızlı yükseltmez.

Kolesterol

İçeriğinde bulunan yüksek lifler sayesinde kötü kolesterolün azaltılmasına yardım eder.

Antioksidan

Kinoa güçlü antioksidandır. Strese karşı, akciğer, kalp, karaciğer ve böbreklerin korunmasına yardımcı olur. Tahıl grubunda yer alan diğer besinlere göre daha yüksek antioksidan değerine sahiptir. Yaşlanma karşıtı olan bir besindir. Bu nedenle kinoa faydaları azımsanmaz bir besindir.

Migren ağrıları

Magnezyum eksikliğinden dolayı migren ağrıları ortaya çıkabilir. Kinoa içeriğinde yer alan magnezyum bu tarz sorunları ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir ve migren ağrılarını önleyebilir.

Kilo verme

İçeriği tam bir protein kaynağı olan kinoa metabolizmayı hızlandırır, acıkmayı engelleyebilir, sindirim sorunlarını azaltır ve tokluk hissi verebilir.

Vücut dokuları

Barındırdığı aminoasitler sayesinde hasar göre hücreleri onarabilir ve iyileştirebilir.

Kansızlık

İçeriğinde demir barındıran kinoa kansızlığa iyi gelir.

B Vitamini

Tahıl grubunda yer alan diğer besinlere karşı daha yüksek seviyede B vitamini barındırır.

Astım

Kinoa hava kanallarını açık tutmaya ve stresi azaltılmasına yardımcı olur. Bu neden nefes problemi olan kişi ve çocuklarda tüketilmesi önerilmektedir.

Hastalıklara Karşı

Kinoa yüksek besin değerine sahiptir, bu nedenle hücre hasarlarına karşı korumaya yardımcı olur. İçeriğinde mineral, vitamin ve yağ asitleri sayesinde vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardım eder.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -