Tek Başına Seyahat Etme Yöntemleri

563 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Tek başına seyahat, aslında herkesin çekindiği bir konu olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Artık herkes yalnız seyahat etmenin yalnızlık demek olmadığının, tam aksine içe dönüşle zenginleşmenin ve farklı dünyaları keşfetmenin en ideal yollarından birinin olduğunun bilincinde.

Tek başınıza seyahat etmek için çok cesaretli olmanıza gerek yok. Çünkü bu etkinliği korkarak ve çekinerek gerçekleştirmeniz için hiçbir sebep yok. Üstelik, dünyadaki birçok ülke tek başına seyahat için ideal ve oldukça güvenli.

Tek başına seyahatlerle ilgili mitlerin yavaş yavaş yok olduğu günümüzde, tek başına gerçekleştirmeyi planladığınız gezilerinizin daha rahat ve güvenli geçmesi için elbette dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Gelin aslında kalabalık bir grupla dahi seyahat ediyor olsanız dikkat etmeniz gereken bu önerilere göz atalım.

Tek Başına Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tek başına seyahat etmek bir nevi sanat. Dikkat etmen gerekenler de sadece kadınlara özgü problemler değil. Hem kadın hem de erkekler tek başlarına seyahat ederken bazı konularda dikkat etmeleri durumunda güvenle ve huzurla tek başlarına seyahat etmiş olurlar. Böylece seyahatleri sırasında kendilerini ve eşyalarını koruyabilirler.

 1. Seyahatlerdeki önemli belgelerinizin ve paranızın güvende olması için çantanızda içi boş bir sahte cüzdan taşımayı düşünebilirsiniz. Daha görünür bir yere koyacağınız bu sahte cüzdan hırsızları gerçek cüzdanınızdan uzaklaştıracaktır! Gerçek cüzdanınızı ise çantanızın daha gizli bir gözüne yerleştirmelisiniz.

Yanınızda taşıdığınız nakit para konusunda da bazı limitlere sahip olmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Öncelikle mümkün olduğunca az nakit para taşımalı ve nakit paranızı çantanızın farklı yerlerine bölerek toplam paranızı güvenceye alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda sadece acil durumlarda kullanabileceğiniz bir miktar para götürmeyi de unutmamalısınız.

Kredi kartlarınızın ve banka kartlarınızın da güvencede olduğuna dikkat etmelisiniz. Cüzdanınızın şişkin gözükmemesi için seyahatlerinizde kullanmayı planlamadığınız kartları evde bırakabilirsiniz.

 1. Şehirlerde dolaşırken mümkün olduğunca az dikkat çekmeye çalışmalısınız. Turist gibi giyinmek ve davranmak da bazı şehirlerde kolay hedef olarak algılanmanıza sebep olabilir.

Turist gibi algılanmamaya çalıştığınız için yerel dilden birkaç kelime öğrenmenin de faydası olacağını unutmayın. Özellikle temel kelimeleri mutlaka öğrenmelisiniz; hatta ihtiyaç duyabileceğiniz temel cümle kalıplarını da aradan çıkartsanız hem yeni bir dili keşfetmiş olursunuz hem de şehirde dolaşırken kendinizi çok da yabancı hissetmezsiniz. Yerel insanlarla da kendi dilleriyle konuşmanın aranızdaki bağı güçlendirebileceğini düşünürsek, bir yabancı dili öğrenmek asla boşa gitmez.

 1. Bazı şehirlerin günün her saatinde güvenli olduğu söylenir. Bazı şehirlerin de tam aksine gece saatlerinde hiç güvenli yerler olmadığı. Siz her iki yerde de riske girmeyin ve gece saatlerinde, özellikle de tek başınıza, uzun bir gezintiye çıkmayın. Geceleri önceliğiniz bir an önce evinize ulaşmak olsun.

 1. Seyahat edeceğiniz şehirlerle ilgili önceden bilgi almanızda fayda var. Güvenilir bir seyahat blogundan veya bloglarından, internetten, gittiğiniz şehirlerin resmi sitelerinden ve orada yaşayanlardan topladığınız bilgileri kendi seyahat planınıza göre mutlaka kullanmalısınız.
 2. Kaldığınız otel veya hostelle sürekli iletişimde olun. Girişinizi yaparken otelin iletişim bilgilerini mutlaka isteyin ve acil durumlarda otelle iletişime geçebileceğinizi unutmayın.

Bir yere giderken resepsiyondaki görevlilere bilgi bırakabilirsiniz. Benzer şekilde, kaldığınız şehirle ilgili en temel ve en önemli bilgileri de resepsiyon görevlilerinden alabilirsiniz.

Kaldığınız yer ile ilgili sevdiklerinize de mutlaka bilgi verin. Hatta mümkünse konakladığınız yerin adresini ve iletişim bilgilerini de iletin.

6.Bazı şehirlerde düzenlenen ücretsiz şehir turlarına mutlaka katılmayı denemelisiniz. Böylece ücretsiz ve kısa bir sürede şehrin tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Üstelik tur rehberlerinden yeme-içme önerileri de alabilirsiniz.

7.Acil durumlar için mutlaka planlarınız hazır olsun. Diyelim hastalandınız, ne yapabilirsiniz? Ya da kayboldunuz veya bir eşyanızı çaldırdınız. Peki pasaportunuzu kaybettiğinizde ne olacak? Bunları düşünmek dahi panik atak geçirmenize sebep olacak sorunlar olarak gözükebilir. Ama aslında öyle olmak zorunda değil. Bütün bu sorunların oldukça kolay çözümleri olabilir.

Acil durumlar için bulunduğunuz ülkenin polis ve hastane gibi acil durum aramaları numaralarını mutlaka öğrenin. Polislerden yardım istemekten çekinmeyin.

Ayrıca ülkede bulunan Türk Konsoloslukları da her türlü sorununuzu çözmek için size destek olacaktır. Özellikle pasaportunuzun kaybolması durumunda hızlıca pasaportunuzun yerine geçecek bir belgeyi size teslim edeceklerdir.

8.Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da şarjınız bittiğinde de benzer bir panik yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için telefonunuzdaki tüm önemli numaraları bir not defterinize not etmelisiniz.

Ayrıca seyahatlere çıkmadan önce ve uzun seyahatlerinizde de ara sıra önemli belgelerinizi, biletlerinizi, pasaportunuzu ve fotoğraflarınızı bulut programlarına yedeklemeyi unutmayın.

Seyahatlerinizde yaşadığınız şarj sorununu çözmek için de mutlaka taşınabilir bir şarj cihazı almalısınız.

 1. İnternet dünyasında internetsiz kalmanız oldukça zor olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde belediyenin sunduğu ücretsiz internet seçeneği olsun ve kafelerde bulabileceğiniz bağlantılarla mutlaka internete bağlanmanın ücretsiz bir yolunu bulacaksınız. Kalacağınız yerde de internet bağlantısı büyük ihtimalle olacaktır.

Yine de, eğer uzun seyahatlere çıkıyorsanız, bulunduğunuz ülkeden sim kartı almayı düşünebilirsiniz. Böylece çok uygun fiyatlara internet hakkı satın alabilir, ülke içinde de telefon aramaları gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik, eğer bir Avrupa ülkesindeyseniz, aldığınız sim kartla tüm Avrupa’da aynı paketten yararlanabilirsiniz.

10.Düşük bütçeli bir seyahat gerçekleştiriyorsanız, büyük ihtimalle harcamalarınızı düşük tutmaya çalışıyorsunuzdur.

Bütçenize uygun fiyatlarla otobüs bileti veya uçak bileti bulmak için biletlerinizi mümkün olduğunca erkenden almanızda fayda var. Esnek bir plan yaparsanız çok daha uygun fiyatlara bilet bulmanız mümkün olacaktır. Havayolu firmalarının kampanyalarını takip etmek için üyelik programlarına kayıt yaptırarak ve bilet satın alma uygulamalarını kullanarak uygun fiyatlı biletlerden her daim haberdar olabilirsiniz.

Yeme içme harcamalarınıza dikkat etmek için bulunduğunuz ülkedeki ucuz marketlerden alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz.

Alışveriş için de şehirlerde kurulan bit pazarlarını ve ikinci el pazarlarını tercih edebilirsiniz. İstediğiniz ürün için pazarlık yapmayı da unutmayın!

Neden Tek Başına Seyahat Etmelisiniz? Tek Başına Seyahat Etmenin Güzellikleri

 1.  Yalnız seyahat etmek kendi içinize dönmek ve kendi kişiliğinizi keşfetmek için bulunmaz bir fırsat olabilir. Hayat ve istedikleriniz hakkında düşünmek amacıyla kısa süreli de olsa bir seyahate çıkmayı planlayabilirsiniz. Emin olun ki döndüğünüzde kafanızda birçok şey oturmuş olacak ve yoğun bir döneme kendinizi hazırlamış olacaksınız.
 2. Yoğun iş hayatı ve aile hayatının beklentileri içerisinde yaratıcılığa fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Tek başınıza bir seyahate çıkmak hem hayalinizdeki yazıları yazmak hem de çok okumak için idealdir. Kim bilir belki de hep hayalini kurduğunuz kitabınızı bu seyahatte yazmaya başlarsınız.

Sadece yazmak ve okumak için değil sanatın her alanında kendinizi geliştirmek için seyahate çıkmak mükemmel bir fırsattır. Sokak sanatçılarını dinleyerek ilhamla dolabilir; hiç acele etmeden istediğiniz birbirinden etkileyici fotoğraflar çekebilir; bütün sanat müzelerini dolaşarak sanat ve hayat üzerine düşünebilirsiniz.

 1. Bazen başka insanlarla plan yapmak oldukça zorlayıcı olabilir, bu kişiler en yakın arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz olsa bile. Tek başınıza plan yapma özgürlüğü ise vazgeçilmez. Çıkacağınız seyahatlerinizde hiçbir şeyden ödün vermek zorunda kalmazsınız ve geziniz sırasında yapmak ve görmek istediklerinizi sadece kendiniz belirlersiniz.
 1. Hayatta sizi mutsuz eden ama sebebini bilmediğiniz bir sıkıntınız mı var? Bunun sebebi istemediğiniz şeylere dahi “evet” deyip kabullenmekten kaynaklanıyor olabilir. Halbuki hayır demeyi, istemediğiniz şeyleri yapmamayı öğrenir ve tek başına seyahatiniz için o vazgeçilmez kibarlığınızı evde bırakırsanız kişisel gelişiminde çok büyük bir adım atmış olursunuz.
 1. Yolda içe kapanıp yabancılardan uzak durmak zorunda değilsiniz. Belli limitlerinizi koruduğunuz ve hayır demeyi öğrendiğiniz takdirde, hayatınızın en iyi arkadaşlıklarını bu seyahat sırasında kurabilirsiniz.
 1. Tek başınıza seyahat etmek zamanla kendine güveninizi artıracaktır. Hep söylendiği gibi, kendinize güveninizi kazanırken biraz rol yapmayı da unutmayın. Yere sağlam basan ayaklarla keşfettiğiniz her şehirle birlikte tek başına başarmanın verdiği mükemmel hissi yaşayacaksınız.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık