Yüksek Kalori İçeren Besinler

1.227 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda yüksek kalori hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Bilinçli tüketilen her besin sağlımız açısından önemlidir. Günlük hayatımızda birçok gıdayı içeriğini bilmeden tüketiyoruz. Tüketilen birçok gıda yüksek kalori nedeniyle zararlara yol açabilir. Sizler için araştırdığımız yüksek kalorili gıdaları inceleyelim.

Yüksek Kalorili Yiyecekler

Makarna

Makarna, yüksek kaloriye sahip unlu mamuller grubunda yer alan besindir. Makarnaya eklenen yağ, sos vb. kalori oranını arttırmaktadır. 1 porsiyon makarnada yaklaşık 350-400 kalori vardır.

Yağlar

Yemeklerde, kahvaltılarda yağı eksik etmeyiz, Yağlarda oldukça yüksek kalori vardır. Yüksek besinler grubunun başında yer alır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler kalori açısından yüksek besinler grubunda yer alır. Yüksek kalori oranına göre kuruyemiş grubunda Fındık ve ceviz başı çekmektedir, yer fıstığı ve badem bu sırayı takip etmektedir.

Abur Cuburlar

Eklenti şeker içeren ve yağ oranı yüksek gıdaların oluşturduğu gruptur. Patates cipsinden , kuru pastaya, bisküviden dondurmaya liste uzayıp gider.

Peynirler

Kahvaltıların baş tacı olan peynir yüksek kalori oranına sahiptir.

Kaşar Peyniri = 100 Gram – 404 kalori
Krem Peynir = 100 Gram – 349 Kalori
Beyaz Peynir = 100 Gram – 235 Kalori

Şarküteri Gıdalar

Şarküteri ürünler arasında yüksek kaloriye sahip sucuk ve salam listenin başındadır. Yumurta ve pastırma bu listeyi takip etmektedir.

Et Ürünleri

En yüksek kaloriye sahip et türü ördek eti yer almaktadır. Ayrıca tavuk ve koyun eti yüksek kalori oranına sahiptir. Bu grupta en az kaloriye sahip et türü hindi etidir.

Kuru Gıdalar

Pirinç yüksek kalori oranına sahip kuru gıdalar arasında yer alan ve öğle, akşam yemeklerinde masalarda yer alan bir besindir. Pilav ayrıca tereyağ ile birleştiğinde kalori oranı yükseltmedir.

Meyveler

Yüksek kalori içeren besinlere istinaden, daha az kaloriye sahip besinler grubunun en alt kısmında yer almaktadır. Yüksek kalori oranına sahip en yüksek meyve avokadodur.

Kalorisi Yüksek Diğer Bazı Gıdalar

Muz

1 adet muz içeriğinde 146 kalori mevcuttur. Aşırı muz tüketimi kabızlığa neden olur. Yağ asitleri, protein ve folat gib yararlı bileşenlere sahiptir.

Fıstık Ezmesi

100 gramında 588 kalori içermektedir. Vitamin ve mineral açısından oldukça yüksektir.

Avokado

1 adet avokado 325 kaloriye sahiptir.

Tereyağı

100 gram tereyağında 785 kalori vardır. Yüksek oranda kolesterol barındırmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve peynir kalori açısından yüksek besin grubundadır.

Meyve Suları

Meyveler sebzelere göre daha yüksek oranda karbonhidrata sahiptir.
1 Adet portakal 60 kaloriye sahiptir. 1 bardak portakal suyu 160 kalori barındırır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık