Zamanı Verimli Kullanma Yöntemleri

546 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatı daha mutlu yaşamak için zamanı verimli kullanmaya ihtiyacımız var. “Güzel Perde” ekibi olarak, dengeli bir yaşam sürmenize yardımcı olacak, zamanı verimli kullanma önerileri sunuyoruz.

Zamanı verimli kullanmak neden önemlidir?

Zamanı doğru kullanmak, birçok işinizi daha kısa sürede bitirmenizi ve zihinsel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Çünkü zamanı doğru kullanan kişiler, kendilerini hayata karşı daha başarılı hissediyor ve mutlu oluyor. Durdurulması ve yavaşlatılması mümkün olmayan zamanı, doğru şekilde kullanmak için “zaman yönetimi”nin öğrenilmesi gerekiyor. Zaman yönetiminin gerçekleştirilmesi için kişinin zihinsel olarak hazır olması şart. Bunu ise, kişinin kendine güveni, başarma isteği, mücadele azmi, gerekli bilgilere sahip olması, uygulamada sürekliliğe inanması gibi unsurlar belirliyor.

Zamanı nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Araştırmalara göre insanlar zamanın yalnızca yüzde 60’ına müdahale edebiliyorlar. Kişinin kontrolü dışındaki olaylar ise zamanın yüzde 40’ını kaplıyor. Zaman yöntemiyle bu oranı yüzde 100’e çıkarmak mümkün olmuyor, fakat zamanın yüzde 60’ını doğru kullanmak için 80/20 kuralı önem taşıyor. Bu kural, zamanının yüzde 20’si ile işlerin yüzde 80’ini, zamanın kalan yüzde 80’i ile de işlerin yüzde 20’sini gerçekleştirmeyi ifade ediyor.

Zamanı verimli kullanmak ne yapabiliriz?

Zamanı verimli şekilde kullanmak isteyen kişinin, hayata, “Ben ne olmak istiyorum? Hangi alanlar ilgimi çekiyor?” gibi sorular sorması, işi için ise, “Hangi işlerden zevk alıyorum? Nasıl motive olurum…” gibi soruları kendine yöneltmesi gerekiyor.

Zamanınızı nerelere harcadığınızı belirlemelisiniz. Bunun için, bir ay süreyle her gün, yarım saatte bir yapılmış tüm işlerinizi kaydedin. Bu sıkıcı olabilir, ancak zamanınızın nasıl harcandığı konusunda size önemli ipuçları verecektir.

Planlama yapmaya nereden başlayalım?

Odaklanma sorununu çözmek, zamanı daha verimli kullanmak için planlı olmak çok önemlidir. Kontrol edebildiğiniz yüzde 60’lık zaman dilimini planlayın. Bu planı, yıllık, aylık, haftalık ve günlük olarak mutlaka yazılı yapın. Böylece kafanızdaki zaman planını unutmaz ve zihninizin meşguliyetini azaltabilirsiniz. Ayrıca bu taktik konsantrasyonunuzun artmasına da yardımcı olacak, faaliyet arşivinizin meydana çıkmasını sağlayacaktır.

İşlerinizi önem sırasına göre dizin. Bunu yapaken, ABC Analizi’ne başvurabilirsiniz. Örneğin, A: Mevcut görevlerinizin hangi yüzde 15’i çalışma zamanınızın yüzde 65’ini dolduracak kadar önemli. B: Mevcut görevlerinizden hangi yüzde 20’si çalışma zamanınızın yüzde 20’sini dolduracak kadar önemli. C: Mevcut görevlerinizden hangi yüzde 15’i çalışma zamanınızın yüzde 15’ini dolduracak kadar önemli.

Bu planda genellikle A’lar üzerine yoğunlaşın, B’leri mümkün olduğunca devredin ve C’leri atmanın yollarını arayın.

Zaman yönetimi için pratik öneriler

Aynı anda sadece tek bir işe yoğunlaşın ve bu işi tek seferde yarım bırakmadan bitirin.

Kendinizi 10 yıl sonra nerede görmek istediğinizi belirleyin. İşinizi, evinizi, ailenizi nasıl ve hangi noktada görmek isteğinizi hayal edin ve bu hayallere ulaşmak için her gün bir şey yapın.

“Bilmiyorum”, “yardım istiyorum”, “yanlış yaptım” gibi kalıpları gün içinde kullanın. Bir konuyu bilmemek, yardım istemek ya da yanlışınızı kabullenip doğrusunu öğrenmek sizi daha ileriye götürür.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık