Gül Mayasının Cilde Faydaları Nelerdir? Gül Mayası Tarifi

243 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı kültüründen günümüze kadar gelen gül mayası cilde faydaları ile dikkat çekiyor. Hoş kokusu ve ciltte bıraktığı ipeksi dokusuyla kullananların dikkatini çeken gül mayasını evde de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gül mayası nedir ve ne işe yarar? Gül mayasının cilde faydaları nelerdir?

Yemediğini cildine sürmeyen Osmanlı’nın miraslarından biri de hususi reçetelerle hazırlanan gül mayasıdır. Şifalı gücü ve harika kokusuyla asırlardır güzelliğin sembolü olmuş gül tıp alanında da tedavilerde yer alırdı. Gül yağı üretimi sırasında elde edilen yağlı bulanık(mayanın) birebir oranında damıtılmış saf temiz gül yapraklarının suya bırakmış olduğu doğal esanslı sudur. Gül mayasında gül suyuna oranla daha fazla gül yağı esansı mevcuttur.

Gül mayası paraben ve parafin ihtiva etmeyen tamamen bitki kaynaklı formülüyle de dikkat çekiyor. Esansiyel yağlar ihtiva eden gül mayası, “Rosa Damascena” denilen gül türünden hazırlanıyor. Cilt için gül mayası, gül yağı imali esnasında ayrışan yağlı ve bulanık suyun (mayanın) bire bir nispetinde damıtılması ve zemzem suyu ile karıştırılması neticesinde elde edilir. Yani gül yapraklarının suya bırakmış olduğu doğal esanstan hazırlanan bir sudur. Gül mayasında gül suyuna göre daha fazla gül yağı esansı vardır.

GÜL MAYASININ CİLDE FAYDALARI:

Yaşlanmayı geciktirir, toksinlerin atılmasını sağlar.
Serinletici ve ferahlatıcı etkisi vardır.
Göz nezlesini iyileştirmeye yardımcı olur.
Gargara yapılarak ağız yaralarına ve diş ağrılarına faydalı olur.
Gül mayası cildi nemlendirir, besler ve onarır.
Cilteki gözenekleri açar, gözenek görünümünün azalmasına etki eder.
Cilt tonunu eşitleyen aydınlatıcı bir etkisi vardır.

GÜL MAYASI YÜZ NASIL UYGULANIR?

Gül Mayası, sabah ve akşam temiz cilde sıkılarak uygulanıyor. Ardından kuruması beklenir.

GÜL MAYASI NASIL YAPILIR?

Yıkanıp kurutulmuş gül yapraklarını büyükçe bir cam kaseye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Parmaklarınızla ezerek karıştırın ve şeker eriyene kadar devam edin. Kasenin kapağını kapatın ve bu şekilde bir gece buzdolabında bekletin. Sabah elinizle karıştırarak kontrol edin, şeker erimemişse iyice ezerek karıştırın. Şekerin tamamen eridiğinden emin olunca, üzerine limon suyunu ekleyin tekrar karıştırın. Hazırladığınız gül mayasını ağzı sıkı kapaklı kavanoz içinde buzdolabında saklayın. Dilerseniz kilitli buzdolabı poşetlerinin içinde derin dondurucuda çok uzun süre saklayabilirsiniz. Kullandığınız gül miktarına göre şeker miktarını ayarlayarak istediğiniz ölçülerde hazırlayabilirsiniz. Reçel, sos, turşu ya da gül mayası gibi uzun süre saklanacak ürünlerde kullanılacak kavanozları steril etmeyi unutmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık