Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

587 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

aradeniz’in bereketli topraklarından sofralarımıza gelen siyah çay, püf noktalarına göre demlendiğinde her yudumda mutluluk veriyor. ‘Güzel Perde’ olarak, çay fabrikası mühendislerine danışıp lezzetli çay demlemenin püf noktaları nelerdir öğrendik ve sizlerle paylaşıyoruz. İkram ettiğiniz çayların efsane olmasını istiyorsanız, bu kurallara göre çay demleyin!

Lezzetli çay demlemenin püf noktalarından ilki, içme suyu ve iyi kalite çay kullanmaktır. Tane veya poşet demlik çay kullanabilirsiniz. Hangi miktarda kullanacağınız, çay markasının üzerinde yazmaktadır, buna göre ölçüyü belirlemenizde fayda vardır. Çaydanlığın altına su koyulup kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocaktan indirilip fokurması gidene kadar bir süre bekletilir. Çünkü kaynar suyu direkt çaya eklersek çay haşlanır ve tadı kaçar. Bu sebeple, mutlaka kaynar suyu hafif bekletip kullanıyoruz. üstteki demliğe yeterli miktarda kaynak su aktarılır. Siyah çay, demlikteki kaynar suya eklenir. Kesinlikle karıştırılmaz. Demliğin kapağı kapatılır. Yaklaşık 8 – 10 dakika çayın demlenmesi beklenir, çay tomurcukları aşağı çöktüğünde çayınız afiyetle içmeye hazırdır.

cay-keyfi

Çaydanlıkta kaynar suyun ateşi kısılarak demlik çaydanlığın üzerine oturtulmalı ve dem kaynatılmamalıdır. Demleme esnasında demlik katti surette sallanmamalıdır. Demlenen çay yarım saat içinde içilmelidir.

Su tam kaynama noktasında iken hemen alınıp demliğe aktarılmamalıdır. Demliğe aktarılırken, kaynamanın durması, 100 C’den birkaç derece aşağı sıcaklıkta olmasına dikkat edilmeli demlemeye bırakılmalı. Çaydanlıktaki kaynar suyun ateşi kısılarak demlik çaydanlığın üzerine oturtulmalı ve dem kaynatılmamalı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık