Saç Boyası Nasıl İşler?

542 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Saç boyasının bilimini anlamak, öncelikle neyi boyadığımızı anlamak adına önem taşır. Bildiğiniz gibi, saç yapıları birbirinden çok farklı olabilir. Kıvırcıktan düze, ince telliden kalına, sarıdan siyaha. Hatta neredeyse bir saç teli bile diğerinden farklıdır. Saçınızı boyarken de saçınızın yapısını bilmeniz gerekir.

Saçınızın karakteri hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğunuzda önemli olan saç boyamayı ve boyanın saçınızı nasıl etkileyeceğini bilmenizdir. Melanin olarak adlandırılan saçınızın doğal pigmentleri saç dokunuzla birlikte sıralanan hücreler olan saç korteksinize ev sahipliği yapar. İşte bu yüzden, saç boyama, saçınızın doğal pigmentlerini de etkilediğinden, aynı zamanda kortekste de meydana gelir.

Saç boyası her bir saç telinizi kaplar (yarı kalıcı boya) ya da saç korteksine girip saça yapışarak her bir saç kütikülünüze nüfuz eder (kalıcı Boya). Ancak, yarı kalıcı boya yıkandığında zamanla akar ve kaybolur. Kalıcı boya, isminden de anlayabileceğiniz gibi, saçınızı kalıcı olarak boyar. Tabi ki saç durmadan uzadığından, boya da uzar ve boyanmamış saçlar ortaya çıkar.

Birbirinden farklı saç yapıları olduğuna göre, aşağıdaki tabloda açıklandığı gibi saç boyaları da farklılıklar gösterir.

KALICI SAÇ BOYASI NASIL İŞLER?

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu tip saç boyaları saçınızı kalıcı olarak boyar. Her bir saç kütikülünüze nüfuz ederek, her bir saç korteksinize girip saça yapışarak dışarıdan içe doğru işler. Süreç doğal renginizin bir kısmını ya da tamamını yok ederek ya da istediğiniz rengi saçınıza boyayarak ilerler. Boya saçınızda kaldığı sürece, saçınız uzadıkça saç diplerinizde yeni büyüyen saçlar görünmeye başlayacaktır.

İşte, kalıcı saç boyası hakkında bazı gerçekler:

İnatçı beyazlar üzerinde bile 0 kapatma sağlar.
Saçı 2 ila 3 seviye açabilir.
Aynı zamanda hafif renk değişiklikleri için de kullanılabilir.
Direkt boyama ürünlerinden daha uzun sürelidir.
Diplerin görünmesini önlemek için her 4 ila 6 haftada dip boyama işlemi önerilir.

YARI KALICI SAÇ BOYALARI NASIL İŞLER?

Yarı kalıcı saç boyaları saçınızın kütikül tabakasına azar azar renk molekülleri ekler. 6 ila 8 yıkamaya kadar süren bu boya çeşidi her yıkamada kütikülü açar ve boyayı akıtır. Amonyak ve peroksit içermez. Saçınızın doğal pigmentlerini bu boyayla açamazsınız.

İşte yarı kalıcı saç boyası hakkında bazı gerçekler:

Boya tüpte hazır bulunur. Karıştırmanıza gerek yoktur.
6 ila 8 yıkamaya kadar sürer.
Amonyak ve peroksit içermez.

DAHA UZUN SÜRELİ YARI KALICI SAÇ BOYALARI NASIL İŞLER?

Bu tip saç boyası her bir saç telinin üzerine yapışır. Eğer saçınızı ilk defa boyuyorsanız ve doğal saç renginize daha farklı bir güzellik katmak istiyorsanız, daha uzun süreli yarı kalıcı saç boyasını kullanın (28 yıkamaya kadar). Böylece doğal saç renginizin ya da mevcut saç renginizin gölgelerine yakın bir renk elde edersiniz.

İşte daha uzun süreli yarı kalıcı saç boyası hakkında bazı gerçekler:

Kalıcı saç boyasına göre daha düşük pH değeri vardır.
Amonyak yoktur. Amonyağı yedek olarak kullanır. (MEA ya da AMP)
Kalıcı saç boyasına göre daha az peroksit konsantrasyonu içerir.
Kalıcı boyayla renk paleti aynıdır.
Belirgin dip çizgisi bırakmaz.

GEÇİCİ SAÇ BOYASI NASIL İŞLER?

Geçici saç boyası sadece saçınızın yüzeyine yerleşir. Saç yüzeyinde kaldığı için 1 ila 3 yıkamada çıkar.

Kalıcı saç boyasına göre daha düşük pH değeri vardır.
Kalıcı saç boyasına göre daha az peroksit konsantrasyonu içeirir.
Sınırlı renk paleti vardır.

RENK AÇMA VE RÖFLE NASIL İŞLER?

Renk açma ve röfle koyu bir saçı sarı bile yapabilir.

Yüksek hacimli sarartıcılar 3.seviyeye kadar renk açıp ton verir.
Saç derisine uygulanan renk açma işlemleri saçı 4.seviyeye kadar açabilir.
Saç derisine uygulanmayan röfleler saçı 5.seviyeye kadar açabilir.

SAÇ BAKIM KREMİ UYGULAMALARI NASIL İŞLER?

Saç sürekli yıpratıcı etkenlere maruz kalır: UV ışınları, klorlü su, tuzlu su, beslenme alışkanlığınız, perma, sıcak saç şekillendiricileri. Hatta şampuanlamak, havluyla kurutmak, taramak sürtünmeye neden olacağından saça zarar verebilir.

Saç bir kere zarar gördüğünde sertleşir ve matlaşır. Saç bakım kremi uygulamalarıysa saçı hem yıpranmalara karşı korur hem de saçı yumuşatıp parlatarak onarır.

Saç bakım kremleri kütikülü pürüzsüzleştirerek onarır.
Ayrıca yıpranmalara karşı koruyucu bir tabaka oluşturur.
Çoğu saç bakım kremi saçın nemlenmesini sağlayan bileşenler barındırır.

SAÇ BOYASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Mevcut saç renginiz yarı kalıcı ya da kalıcı saç boyasının saçınıza nasıl etki edeceğini belirler. Eğer hangi tonu seçeceğiniz konusunda emin değilseniz, hep söylediğimiz saç boyası kuralına uyunuz: Saçınızın tonunu başlangıç renginizden 2 ton açık ya da 2 ton koyu olarak değiştirebilirsiniz. Mesela, eğer mevcut saç renginiz orta kahverengiyse, rengi açarak açık kahverengi veya koyu sarıya ya da rengi koyulaştırarak koyu kahverengine dönebilirsiniz.

Saç tipiniz saç boyamada farklılık yaratan bir diğer etkendir. Kalın telli saçların boyayı emmesi daha uzun zaman alırken ince telli saçlar boyayı daha kolay emer. Kuru ya da permalı saçlara boya daha hızlı nüfuz eder. Zamanlamayı da etkileyen birkaç faktör olduğuna göre, sizin için en iyisi tutam testi uygulamaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık