Sivilcelerden Kurtulmak için Doğal Öneriler

653 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadın-erkek pek çok kişinin mücadele ettiği sivilceler en yaygın cilt bozukları arasında yer alıyor. Sivilceden rahatsız olan, utanan ve hatta depresyona girebilen sadece gençler değil. Bu sorunla mücadele etmeye çalışan yetişkinler de içerisinde oldukları sosyal hayatta ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Akne, oldukça acı verici şekilde yüz, sırt, göğüs ve kollar gibi vücudun pek çok bölgesinde ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde geride ciddi yaralar, lekeler, izler bırakabilir. Sivilceden kurtulmak için ilk yapılması gereken sorunun kaynağını bulmaktır. Unutulmamalıdır ki sorunu tamamen çözecek nedeni bulamadığınız zaman yapılan her uygulama başarısız olacaktır.

Peki sivilce-akne neden oluşur?

Genetik faktörler, vücudun akne-sivilceye neden olabilen çeşitli hormonlara nasıl tepki vereceği konusunda etkin rol oynar. Ancak özellikle makyaj sırasındaki tetikleyici davranışlar, son derece can sıkıcı olan sivilceler daha da kötüleşir. İşte, sivilceye neden olan alışkanlıklar ve alınması gereken önlemleri sivilceye neden olan alışkanlıklar yazısından detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak için Ne Yapmalı?

UYARI : Kullanılabilen bazı malzemeler doğal dahi olsalar, gebe, emziren kadınlar veya yaşlılar için uygun değildir ve bazı uçucu yağlar kişilerin kullandığı ilaçlara ve sağlık koşullarına yan etkide bulunabilir. Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Sivilceli Ciltler için Yüz Temizleyici Yapımı :

Sadece iltihaplı akneler için değil, beyaz veya siyah uçlu noktalar ile mücadele için de kapsamlı bir cilt temizliği en iyi başlangıç noktası ve olmazsa olmazdır. Cilt tipine ve cilt sorununun çözümüne uygun bir temizleyici kullanabileceğiniz gibi, evde doğal malzemeler ile bir cilt temizleyici de yapabilirsiniz.

Cilt temizleyici tarifinde kullanılabilecek doğal malzemeler; bal, elma sirkesi, hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı kullanılabilir. Peki neden bu malzemeler seçiliyor?

Bal, sivilceleri ortadan kaldırma ve cildi yatıştırma yeteneği ve diğer cilt koşullarını tedavi etme özelliği ile ünlüdür. Bakteri kaynaklı sivilceleri öldürmek için doğal bir antibiyotik görevi görür ve aynı zamanda ozmotik bir etkiye sahiptir. Asitliği bakterilerin çoğalmasını önlemeye ve antienflamatuar özellikler de akne ile ilişkili kızarıklığın azalmasına yardımcı olur. Doğal bir yapışkan kıvamı da gözenekleri tıkayabilecek kiri çıkartmaya da yarar.

Elma sirkesi, güçlü, antibakteriyel, antifungal ve antiviral bir maddedir. Anti bakteriyel özellikleri sivilceleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve malik ve laktik asitler cildi yumuşatır ve pul pul dökmeye, kırmızı lekeleri azaltmaya ve cildin pH’sını dengelemesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı, yağ olarak ters etki yaratacakmış gibi gelebilir. Ancak, mikrobik enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmaktadır. Sivilce gelişemez. Cildi sağlıklı tutmak ve sebum bezlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için E vitamini de bulunur; bu da sorunun kök salmasına engel olunması açısından önemlidir.

Çay ağacı yağı akne ile savaşabilme özelliği ile ünlüdür. Cildin şişmesine neden olan iltihaplanmayı azalttığı bilinen antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı inanılmaz derecede etkilidir.

Artık neden bu malzemelerin kullanıldığını biliyorsunuz. Burada kendi nazik ve etkili ev yapımı temizleyicimizi nasıl yapabileceğinizi detaylandıracağım.

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 3 çorba kaşığı bal, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 20 damla çay ağacı uçucu yağı

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Karışımı bir kaba dökün ve serin, karanlık bir yerde saklayın.

Kullanmaya hazır olduğunuzda cildinizi ılık suyla nemlendirin. Yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak sürün. Ardından bol su ile durulayın. Sabah ve akşam kullanılabilir, ancak cildi tahriş ve aşırı yağ üretime neden olabileceğinden günde ikiden fazla kullanılması önerilmemektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık