Evde Latte Nasıl Yapılır?

433 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Güne kahveyle başlarım; damağımda bıraktığı o nefis lezzete ve beni harekete geçirmesine bayılırım! Akşamüstü bir fincan kahveyle kendimi ödüllendiririm çünkü kahve benim için gerçek bir keyiftir… Evde latte yapmayı öğrendikten sonra bu keyif ikiye hatta üçe katlandı. Kahve sever Güzel Perde okuyucuları için hem yazıyla hem videoyla “evde latte nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlıyorum.

Evde Latte için malzemeler,

  • Yarım fincan kaynar süt
  • Bir tatlı kaşığı granül kahve
  • Yarım fincan kaynayıp biraz beklemiş su
  • French press
  • İsteğe göre şeker

kahvenin-faydalari-zararlari

Hazırlanışı,

French press içine kahve ve suyu alıp karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp suyun bittiği yere denk gelecek şekilde pistonu itiyorum.

Kahvenin demlenmesi için yaklaşık dört dakika bekletiyorum. Kahvenin soğumasını istemediğim için bekleme sırasında kalorifer peteğinin üstüne koyuyorum.

Kahve demlenirken sütü cezveye alıp kaynatıyorum.

Kahve tanecikleri aşağıya çöktüğünde pistonu yavaşça dibine kadar itiyorum ve kahveyi servis yapacağım fincanıma alıyorum.

French press içindeki kahve taneciklerini duru suyla temizledikten sonra sütü içine döküyorum.

Kapağını kapatıp pistonla süt köpürene kadar aşağı yukarı itiyorum. Süt köpüklendikten sonra fincandaki kahvenin üzerine ekliyorum ve karıştırıyorum.

french-press

Notlar,
French press’i kahve satan dükkânlardan alabileceğiniz gibi süper marketlerden de bulabilirsiniz. Fiyatları 10 TL’den başlıyor.

Öğütülmüş kahve alırken french press için uygun olmasına dikkat edin, çok ince çekilirse tanecikleri süzemezsiniz ve demlenmesi de zor olur.

Yeni tatlar denemek istiyorsanız; vanilyalı kahveyi tavsiye ediyorum, çok nefis!

Şimdi de “Evde latte nasıl yapılır?” diyenler için videolu anlatımı sunuyorum.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık