Gebeyken Bıldırcın Yumurtası İçmek Faydalı Mıdır?

566 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası İçilir Mi?

En hassas dönemlerden biri olan hamilelik döneminde kadınlar birçok gıda aşermek durumunda kalmaktadırlar. Bıldırcın yumurtası hamilelikte içilir mi ya da bebek için sakıncalı mı gibi sorular oldukça fazla olarak sorulmaktadır. Son zamanlarda popüler bir besin haline gelen ve aynı zamanda da normal yumurtalardan daha fazla amino asit içeren bıldırcın yumurtası hamilelikte yenir mi sorusunun cevabı bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu için evet diyebiliriz.

Ancak gebelik döneminde çoğu kadının aklında birçok soru sorulmaktadır. Örneğin hamilelikte bıldırcın yumurtası tüketimi konusunda anne ve bebek sağlığı açısından zararlı mı ya da faydalı mı diye çok soru sorulmaktadır. Bıldırcın yumurtasının hamilelik döneminde anne ve bebek gelişimi ve beslenmesindeki en önemli faydaları yüksek proteinli bir besin olmasıdır. Ancak içilmesi yerine pişirilmesi önerilmektedir.

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası Tüketimi

Bıldırcın yumurtasını gebelikte çiğ olarak tüketmek çeşitli bakteriye sebep olabileceğinden zararları olabilmektedir. Bu nedenle bu şekilde çiğ olarak içmek pek önerilmediği için pişirerek yenilmesi gerekmektedir. Çünkü hamileyken çiğ gıdalar tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bıldırcın yumurtası sadece zengin bir protein kaynağı değil, aynı zamanda demir, çinko ve B vitaminleri açısından da oldukça değerli bir besin olmaktadır.

Bu nedenle gebe olan anne adaylarının tüketirken pişirmesi önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta, annenin aynı anda tavuk ve bıldırcın yumurtası yememesi gerektiğidir. Bu nedenle hamile veya emziren annenin iştah ile ilgili sorunu varsa ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa, haftada ikiyi geçmemek şartıyla hamilelik veya emzirme döneminde bıldırcın yumurtası tüketmesinde bir sakınca yoktur. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa günde iki adet bıldırcın yumurtası tüketilebilir. Ancak çok fazla tüketmek olumsuz etkilere neden olabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık