Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

843 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

 Ağrı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Pek çok kadın hamilelik sürecinde belli ağrılarla mücadele etmek zorunda kalabilir. Bunlardan biri de böbrek ağrılarıdır. Böbrekler hamilelik döneminde genişler. Sağ böbrek sola göre daha çok genişler. Ayrıca üre değerlerinde düşüş de gözlenir. Bu genişleme gebelik bitince bir iki ay içinde normale döner.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Hamilelikte böbreklerde özellikle sağ tarafta ağrılar oluşur. Bu durum neden olur? Kadınlar hamileyken idrar torbasından böbreklere idrar kaçışı olabilir. Bu durum böbrek enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca nadirde olsa hamile kadın böbrek taşı düşürebilir. Bu durumlar gebelikte ağrılara neden olur.

Hamilelikte Böbrek Ağrıları Hangi Belirtileri Gösterir?

Hamilelik döneminde böbrek ağrısı nasıl geçer? Kadınlar hamilelikte böbrek ağrısı yaşar ise hemen doktora görünmelidir. Hasta bol bol sıvı almalı ve doktor gözetiminde kalmalıdır. Böbrek taşı ultrason ile tespit edilebilir. Enfeksiyon ise ateş, bel ağrısı, titreme ve bu belirtilere eşlik eden bulantı ve kusma ile kendini gösterebilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne iyi Gelir?

Hamile kadın için böbrek ağrısı sırasında herhangi bir bitkisel çözüm yoluna gitmek pek tavsiye edilmez. Unutulmamalı ki gebelikte böbrek ağrısı varsa mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Böbrek taşlarının en sık oluşum nedenleri;

-Yetersiz su tüketimi

-Aşırı kalsiyum alımı

-İdrar yolları enfeksiyonu, olarak belirlenebilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısında Ne Yapılmalı?

İnsan vücudu ihtiyaçlarına göre tepkiler geliştirir. Susuz kaldığınızda susuzluk hissedersiniz. Su insan sağlığı için çok önemlidir. Özellikle hamilelikte bu önem kat kat artar. Anne ve bebek ihtiyacı olan suyu almalıdır. Böbrek ağrısını ne geçirir diye sorulduğunda en iyi cevap bol su tüketimidir. Başka ne iyi gelir denirse hafif limonlu su içmekte iyi gelebilir. Ancak farklı bitkisel ilaçları almak ya da farklı bitkiler kullanmak risk oluşturabilir. Normal zamanda iyi gelen şeyler gebelikte doğru olmayabilir. Doktora danışmadan bu tarz çözümlere gidilmemelidir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Kadınlar gebe iken pek çok konuya özellikle dikkat eder ve hassaslaşır. Anne adayı böbrek ağrısı yaşarken bu ağrının bebek üzerindeki etkilerini merak edebilir. Ağrı normal mi diye düşünebilir. Böbrek ağrısı yaşamak az seviyede normal olabilir. Peki, böbrek ağrısı artıyorsa ne yapılmalı. Ağrı sürekli ve artış gösteriyorsa hemen kontrol edilmelidir. Ağrının kendisi bebeğe bir zarar vermeyebilir ancak ağrının nedeni önemlidir. Aşırı enfeksiyon ya da böbrek taşlarının düşürülme aşaması anne ve bebek için risk oluşturabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -