Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

372 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

İşte Bebek İçin Faydalı Besinler…

Gebelik süresince bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlamak ve kilo almasına katkıda bulunacak çeşitli besinler bulunuyor. Sağlıklı bir gebelik sürecinden geçmek ve bebeği sağlıklı olarak doğmasını sağlamak için kaliteli bir beslenme gerekir. Hamilelik boyunca anne adayının tükettiği besinlerdeki mineral ve vitaminler dolaylı yollardan bebeği de faydalandırıyor. Peki, gebe anne karnındaki bebeğin daha kilolu doğmasını sağlamak ve gelişimini desteklemek adına ne tüketilmesi gerekir. İşte detaylar;

Bebeğe Kilo Aldıran Gıdalar

Anne karnındaki bebeğin hem kilolu doğması hem de gelişim açısından sağlıklı olabilmesi için hamileyken tüketilmesi gereken besinler bulunuyor. Bunlar ıspanak, kabak çekirdeği, yumurta, ceviz, meyve, sebze, kefir, yoğurt, ayran, süt ve et olarak sıralanabilir. Sıralanan bu besinler ile hem bebeğin kilolu doğması hem de sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması sağlanabilir. Özellikle beyin gelişimi ve kas güçlendirici etkileri bakımından besin değerlerinin önemi oldukça büyüktür. Burada dikkat edilecek husus, hamur işi olarak tabir edilen besinler bebeğe kilo aldırsa da, gelişimine katkı sunma açısından yeterli olmayabilir.

Doktor Kontrollerinin Önemi

Bebeğin anne karnındaki kilosu birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler arasında en önemlisi beslenmedir. Hamile bayan için beslenme dışında genetik birçok etken de bebeğin kilosu üzerinde etkilidir. Tüm bunlar için gebelikte doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi, bebeğin sağlıklı olarak kilo alması açısından çok önemlidir. Yeteri kadar beslenen ve bebeğin kilo almasını sağlayacak gıdaların tüketimi ile bebek kilo almıyorsa, bunun için farklı tetkikler gerebilir.

Meyve, Sebze ve Yumurta Tüketimi

Anne sütünden sonraki en kaliteli besin maddesi yumurtadır. Mineral ve vitamin deposu olarak bilinen yumurtanın anne karnındaki bebek üzerinde büyük etkileri vardır. Yumurtada bulunan Lutein maddesi, sağlıklı bir hamilelikte her anne adayına tavsiye ediliyor. Bir yumurtanın içinde bulunun folik asit 25 mcg’dir ve bu miktar folik ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilir. Bunun dışında bebek gelişimi ve kilo alımı için meyve- sebzelerin de önemi büyüktür. Özellikle potasyum zenginliği açısından muz tüketiminin gerekliliği uzmanların ortak görüşüdür. Tüm bunlar için uzman görüşü alarak beslenme alışkanlığı edinilmesi oldukça önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık