Hamileliğin İlk Ayında Belde Ağrı Olur Mu?

332 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Çiftlerin evlendikten sonra yaşadıkları en büyük heyecan anne adayının gebe olduğunu öğrendiği andır. Hamile olduğunu öğrendikten sonra bebeğini heyecanla bekleyen anne babalar birtakım araştırmalar yapmaya başlarlar. Bebeklerinin Hamilelikte sağlıklı bir süreç geçirmesini isterler. Hamileyken her yedikleri yiyeceklerin faydalarını araştırırlar.

Hamileliğin İlk Haftasında ve İlk Ayında Belde Ağrı Olur Mu? Nasıl Geçer?

Gebelikte ilk günlerde bazı anne adaylarında bel ağrısı görülebilir. Sebebi artan hormonlardır. İlk 3 ayda yine büyüyen uterus ve hormonlar nedeniyle oluşan bel ağrıları hamile kadında düşük tehlikesi olarak değerlendirilip kaygıya neden olabildiğini düşünse de bel ağrısı normal mi sorusunun cevabı olur. Özellikle günden güne bebek geliştikçe ağırlığı artar ve anneye fazla yük yüklenir. Gebe anneler bel ağrısı şikayetine bitkisel çözüm ararlar. Gebelik döneminde ilaç içme sınırlı olduğu için doğal olarak bel ağrısını geçirmeye yönelinir. Ne ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak dinlenme, ağır kaldırmama ve benzeri tavsiyeler verilmemektedir.

Bel ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak bel ağrısının şiddeti ve süresi oldukça önem teşkil eder. Bel ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilişkin cevap ise düzenli olarak her gün 15 – 20 dakika esneme hareketleri yapmak gün içinde bel ağrısı şikayetlerini önemli derecede azaltacaktır. Bel ağrısını geçirmek için bel ve sırt bölgesine masaj yapmak ağrılarınızı hafifletebilir. Sıcak havlu ve soğuk uygulamaları bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte bel ağrısı neden olur sorusunun cevabı kısa zamanda fazla kilo artışı bel ağrısı oluşturur konusu olur. Bel ağrısı nedenleri arasında gebelikte rahimdeki büyüme karın ve sırt kasları arasında kuvvet yönünden dengesizliğe veya büyümüş rahmin ağırlığı direkt olarak basıya sebep olarak ağrı yapabilir. Gebelikte relaksin, östrojen ve progesteron serum düzeylerinde artış gözlenir durumu bel ağrısına neden olmaktadır.

Hamilelikte Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde uzun süre ayakta hareketsiz kalmamak, Uzun oturma ve ayakta durma sırasında bir ayağınızın altına basamak koyarak kaslarınızı gevşetmeye çalışmak bel ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Bel ağrısını ne geçirir sorusunun cevabı rahat bir uyku düzeni bel ağrısına iyi gelen çözümler arasında yer almaktadır. Anne adayları bel ağrısını geçirmek için ne yapılmalı ile ilgili doktorundan ve uzman kişiden yardım almalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık