Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

535 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

 Gebelikte Beldeki Ağrı Nasıl Geçer?

Anne adayları için hamilelik sürecinde birçok rahatsızlık yaşanmaktadır. Bebek gün gün gelişmesi ile anneye daha fazla ağırlık verir. Anne adayının yaşadığı büyük değişim birçok rahatsızlığa neden olur. Hamilelikte yaşanılan en belirgin sorunlardan birisi de bel ağrısıdır. Neredeyse her anne adayı bel ağrısından şikayet eder. Bel ağrısının nedenleri ve nasıl geçer sorusu en merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Gebelikte bel ağrısını bitkisel çözüm ile ne geçirir sorusu oldukça fazla ilgi görmektedir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar, Neden Olur?

Hamileyken bel ağrısı genellikle gebelik sürecinin dördüncü ayında başlar. Bebek geliştikçe kilo artışı ile bel ağrısı doğuma kadar devam eder. Rahim genişledikçe karın organları yer değiştirdiği için vücudun ağırlık merkezinde kayma meydana gelir. Buna bir de büyüyen karnı taşıma sorunu eklenince bunların sonucunda da bel ve sırt ağrıları oluşmaktadır.

Gebelikte Bel Ağrısına İyi Gelir?

Gebelikte bel ağrısı normal mi sorusunun cevabı ise normal bir durumdur. Gebelikte bel ağrısına sebep olan pek çok etken bulunmaktadır. Kilo, hormonal değişimler, stres, duruş bozukluğu hamilelikte bel ağrısı nedenleri arasında yer alır. Hamilelik sürecinde bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı egzersizdir. Egzersiz hareketleri yapmak bel kaslarını geliştirir. Gebe annenin oturuş şekline yatış şekline dikkat etmesi, ılık banyo yapması bel ağrısına iyi gelen şeyler arasında yer alır.

Gebelikte Beldeki Ağrı Nasıl Geçer?

Bel ağrısını geçirmek için ne yapılmalı sorusuna cevap olarak her gün düzenli olarak 15 ile 20 dakika arasında esneme hareketleri yapmak gün içinde bel ağrısı şikayetlerini önemli derecede azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bel ağrısını geçirmek için bel bölgesine masaj yapmak hamile anne adayının ağrılarını hafifletebilir. Sıcak havlu ya da soğuk uygulamaları bel ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli olarak uyku düzeni oluşturma oldukça faydalıdır.

Yeterli D vitamini ve kalsiyum alınmalı ve kalsiyum içerikli yiyecekler yenilmelidir. Uzun süre ayakta hareketsiz kalmamaya özen gösterilmeli ve sık sık yürüyüş yapılmalıdır. Kaslardaki gerilimi ve zorlanmayı azaltmak için vücudun düzgün duruş şeklini korumaya çalışılmalıdır. Gün içerisinde sık sık istirahat edilmesi gerekir. Otururken sık sık oturma şeklini değiştirmek, sandalyede otururken yastık kullanmak bel ağrısını geçirmeye faydalı olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık