Hamilelikte Bezelye, Kereviz Ve Mantar Yenir Mi, Zararlı Mıdır?

476 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile kadınların hamile kaldıkları ilk dönemde araştırmaya başladıkları konudur besin tüketimi ve bu tükettikleri besinlerin faydalı mı ya da zararlı mı oldukları. Bu yazımızda hamilelikte bezelye yenilir mi ya da faydaları ve zararları var mıdır bunu inceleyeceğiz.

Öncelikle bezelyenin faydaları nelerdir bezelyeyi hamilelik döneminde aşermek mümkün müdür bunlardan bahsedelim. İlk olarak anne adayının bezelye aşermesi mümkündür. Ve akıllardan bebek için sakıncalı mı sorusu çıkmalıdır. Çünkü bezelye gebe kadına faydalı olduğu kadar bebek için de o kadar faydalıdır. Bezelyenin; tansiyon bozukluklarını önleme, daha iyi bir sindirim sistemi sağlama, kalp hastalıklarını önleme, Alzheimer’e önlem gibi faydaları vardır.

Uzmanların çok fazla üzerinde durduğu konu ise bezelyenin dna sentezi için gereken vitaminleri barındırması hamileyken bezelye yenir mi sorusuna cevap olacaktır. Bu sebeple gebelik döneminde bezelye yemek oldukça faydalıdır.

Hamilelikte Kereviz Yenir Mi?

Kerevizin en bilinen faydalarının başında yüksek kolesterole iyi gelmesi bilinmektedir. Konu başlığımız olan gebelikte kereviz yenir mi soruna en iyi cevap; kerevizin iltihaplanmaya iyi gelmesi olacaktır.

Evet, kereviz oluşan iltihaplara iyi gelir ve gebe kadınlar rahimde iltihaplanma gibi sorunları daha fazla yaşamaktadır. Bu yüzden uzmanlar hamilelik döneminde kereviz yemekte bir sakınca olmadığını belirtirler.

Hamilelikte Mantar Yenir Mi?

Uzmanlar çiğ olan ve toksik mantarlardan gebelerin uzak kalması yönünde uyarmaktadır. Fakat kurutulmuş, pişmiş mantarları tüketebileceğinizi belirtiler. Mantar gebelikte bebeğin D ve B vitaminini almalarını sağlar. Aynı zamanda demir ve protein içerdiğinden bebek gelişimi için annenin mantar tüketmesi oldukça önemlidir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık