Hamilelikte Bitki Çayı İçilir Mi, Zararlı Mıdır Yoksa Faydalı Mıdır?

316 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik döneminde bitki çaylarının tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Tüm bitki çayları hakkında genel bir kanaate varmak yerine her biri için ayrı değerlendirme yapmakta fayda vardır. Her bitki çay için hamileyken içilir mi, acaba bebek için sakıncalı mı diye ayrı ayrı araştırmakta fayda vardır. Çünkü limon, ıhlamur,nane yeşil çay gibi çaylar gebelik döneminde rahatça içilebilirken adaçayı, kekik, yaban mersini, sinameki gibi çaylar anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir.

Hamilelikte Bitki çayı Seçiminde Dikkatli Olunmalıdır

Hamilelikte bitki çayının etkileri konusunda yeterli bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle hamile kadınlar temkinli davranmalıdır. Limon, ıhlamur, nane ve yeşil çay gibi bilinen çaylar faydalı mı yoksa zararlı mı diye düşünmeden içilebilir. ancak yeterince emin olunmayan bitkilerden ve karışık bitki çaylarından uzak durulmalıdır. Aksi halde hamileyken içilen bazı çaylar düşüğe ya da erken doğuma bile sebep olabilir. Zararları ve faydaları konusunda kesinlikle bilgi sahibi olunan, güvenilen bitki çayları bile çok fazla içilmemeli, bir-iki fincanla yetinilmelidir.

Çay ve Kahveden Uzak Durulmalı

Gebelikte çay ve kahve kullanımından uzak durulmasında fayda vardır. Çünkü bu içeceklerde kafein bulunur. Gebe kadınlar ve anne karnındaki bebek için kafein risk teşkil edebilir. Yine de bitki çayı içmek konusunda kadın doğum doktorundan fikir alınmalıdır. çünkü her gebelik kendine özgü özellikler taşıyabilir ve beslenme konusunda en iyi bilgileri de takibi yapan doktor verecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık