Yeşil Mucize Brokoli

603 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar

Brokoli faydaları. Brokoli diyet uygulayan kişilerin listesinde yer alan ayrıca sağlığa faydası çok olan sebze türüdür. Organik içerik bakımından zengin bir sebzedir.

Brokoli ayrıca sadece diyet yapan kişiler değil herkesin tüketmesi gerekn bir sebzedir. Faydalı sebzeler grubunun başında yer almaktadır.

Brokolinin faydaları nedir?

Brokoli, birçok besleyici maddeden oluşmaktadır, diyet listelerinde yeri ayrıdır. Lahana ailesinden gelmektedir.
• Bir çok hastalığa karşı bizi korur
• Cilt üzerindeki yaşlanma belirtilerinin geçikmesine yardımcı olur.
• Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
• Antioksidan etkisinden dolayı hastalıkların neden olduğu serbest radikalleri etkisiz kılar ve vücut direncini yükseltir.
• İçeriğindeki zengin lifler sayesinde bağırsakta oluşan kalıntıları temizler
• Kan şekeri seviyesini dengede tutar
• Üreme sorunlarına karşı etkilidir
• Hormonal denge sağlar
• Alerjik durumların önüne geçmesine yardımcı olur
• Göz hastalıklarının oluşmasını önler ve geciktirir
• Vücuttaki asit seviyesini dengeler
• İçeriğinde bulunan kalsiyum, lif, c vitamini sayesinde toksinlerin vücuttan atılımını sağlar
• Kemik erimesi riskini düşürür

Brokoli Özellikleri

Antioksidan

Brokoli güçlü antioksidan kaynağıdır, aynı zamanda C vitamini ile konsantredir. Brokoli bağışıklık sistemi için uygun bir besindir.

Cilt Bakımı

Brokoli içeriğinde bulunan bakır, çinko ve c vitamini sayesinde parlak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Cildimizi korumak için ihtiyaç olan K vitamini, folat ve aminoasitler içerir.

Diyet

Brokoli, düşük kan şekerini koruyan, sindirime yardım eden, kabızlığı önleyen iyi bir lif kaynağıdır. Lif açısından zengin olan brokoli kilo vermek içinde idealdir. Vejeteryan kişiler içinde uygundur ve uygun proteinleri barındırır.

Yoğurtlu Brokoli Salatası Nasıl Yapılır? Kaç Kalori

Toksinler

Brokoli detoksifikasyona yardım eden antioksidanları barındırır. Lifler aracılığı ile sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sayesinde vücutta bulunan toksinleri uzaklaştırır.

Kalsiyum ve K Vitamini

Brokoli içeriğinde kalsiyum ve k vitamini bulunur. Her iki mineral ve vitamin kemik sağlığı için önem teşkil eder. Kalsiyumun yanı sıra fosfor, çinko gibi besinlerde bulundurur. Bu içerikler yüzünden emziren anneler, yaşlı bireyler ve çocuklar için uygun besindir.

Göz bakımı

İçeriğinde A,B, E vitamini, beta karoten fosfor barındırır. Bu besin maddeleri gözde oluşabilecek katarakta karşı bizi korumaya yardımcı olur. Ayrıca devamlı bilgisayar, televizyon, telefon bakarak gözlerde oluşabilecek zararlı radyasyon tahriplerine karşı bizi korur.

Yaşlanma

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanmadan sorumlu tutulan serbest radikallere karşı savaş açar. Serbest radikaller çoğunlukla ciltte tahribata neden olur. Düzenli brokoli tüketiminde ciltte oluşan sivilce, kırışıklık, ince çizgi gibi problemleri azaltır.

Brokoli Faydaları Nelere İyi Gelir

Kalp Hastalıkları

Brokoli, kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyen “sülforaphan” maddesi içermektedir. Ayrıca antienflamatuar özelliği nedeniyle kronik kan şekeri sorunlarına bağlı oluşan iltihabın yol açtığı kan damarı duvarlarındaki tahribatı önleyebilir. Kalp sağlığı açısından önemli bir besindir.

Kanser

Brokoliyi düzenli tüketirsek kansere yakalanma riskimiz azalacaktır. Araştırmalara göre brokoli içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler kansere karşı koruma etkisi yaparken, detoks etkisi sayesinde vucütta oluşan toksinleri temizlenmesine yardımcı olur. Brokoli ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Anemi

Brokolide bulunan demir ve protein anemiye karşı iyi besindir. İçeriğindeki demir ve bakır sayesinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynayan önemli bir mineraldir.

Kolesterol

Brokoli içeriğinde bulunan lifler sindirim sisteminde bulunan safra asitleri ile birleşerek kolesterolü vücuttan dışarı atmaya yardımcı olur.

Alerji

Brokoli yapılan araştırmalara göre alerjen maddelerin vücut üzerindeki etkisini azaltmaktadır.

Tansiyon ve Şeker

Brokoli içeriğinde bulunan krom , kan basıncını düzenler. Ayrıca insülinin düzgün şekilde işlenmesine yardım eder. Bu sayede tansiyon ve şeker değerleri düzenlenir.

Brokoli Ne tür ihtiyaçları karşılar?

A vitamin gereksinimin %12 sini karşılar
Sodyum gereksinimin %1 ni karşılar
Manganez gereksinimin %10 nu karşılar
C vitamin gereksinimin %148 sini karşılar
B3 B2 ve fosfor gereksinimin %7 sini karşılar
B3 ve çinko gereksinimin %3 ni karşılar
Kalsiyom ve magnezyum gereksinimin %5 ni karşılar
E vitamini, selenyum ve demir gereksinimin %4 nü karşılar

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık